Megjelent a Studia Litteraria friss, 2021/3–4-es száma. Az Írói gazdálkodások a 19–20. században című tematikus lapszám az MTA BTK Lendület Magyar Irodalom Politikai Gazdaságtana Kutatócsoportnak a Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetével 2021 januárjában közösen szervezett, azonos című konferenciáján elhangzott előadásokból készült tanulmányokat tartalmazza.
Kutatócsoportunk több tagja – Balogh Gergő, Császtvay Tünde, Rózsafalvi Zsuzsanna, Bodrogi Ferenc Máté, Hites Sándor és Orbán László – is publikált a lapszámban, amelyet utóbbi három kollégánk szerkesztett. A tanulmányokból „kitűnik, hogy az 1800 és 1920–30-as évek közti időszakban – vagyis a rendi keretekben és ezek felbomlásakor, a kapitalista Gründerzeit, illetve a piaci termelési és kereskedési formák kiteljesedése idején – az »írói gazdálkodás« sokszínű változatai jöttek létre, de a mediális vagy jogi környezet, illetve az alkotói habitusok különbségei ellenére mégis kirajzolódik egy olyan történeti horizont, amelyen e változatok Kazinczytól Bajzán és Vörösmartyn át Móriczig egymást kölcsönösen értelmezve elrendezhetők. S ezzel, a maga eredményein túl, e gyűjtemény előkészíthet vagy tovább ösztönözhet olyan kutatásokat is, amelyek a szocialista korszak állami mecenatúrájának és szimulált irodalmi piacának a keretei közt tekintik át az „írói gazdálkodás” aktuális lehetőségeit: de megvilágíthatja az 1990 utáni korszak – az itt tárgyalthoz sok tekintetben visszatérő – »irodalmi gépezetének« (Margócsy István) jellemző mechanizmusait is” – írja Hites Sándor az előszóban.
A teljes lapszám letölthető a Studia Litteraria weboldaláról.
Az online konferencia előadásai visszahallgathatók a Bölcsészettudományi Kutatóközpont videotárában. (További információ.)